Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

5 grudnia 2023 r.
7:29

Książki z dawnych lat idealne na prezent (nie) tylko dla dzieci

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A
(fot. pixabay.com)

Kilkanaście dni temu ogłosiliśmy konkurs z okazji Tygodnia Biblioterapii. Teraz przyszła pora, aby sprawdzić, jakie lektury są nam bliskie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zbliżające się Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby najmłodszych obdarować książkami. Za każdą lekturą z dzieciństwa kryje się jednak jakaś historia. Z tej okazji oddajemy głos naszym Czytelnikom i redaktorom „Dziennika Wschodniego”. Być może będzie to powrót do wspomnień z czasów młodości, albo inspiracja dla tych, którzy szukają czegoś pod choinkę.

– W dzieciństwie zafascynował mnie zbiór baśni fińskich "Ptaki czarownicy". Nie są to cukierkowe bajki o księżniczkach i dobrych duszkach, a wprost przeciwnie: mnóstwo tam czarownic, diabłów, duchów, zwierząt mówiących ludzkim głosem. Nawet ilustracje są czarno-białe, surowe, nieco przerażające. Ale, jak w każdej prawdziwej baśni, dobro, miłość, uczynność, spryt zawsze zwyciężają. Te uniwersalne prawdy przemawiają do kolejnego pokolenia - książkę z 1988 roku mają okazję poznać teraz moje dzieci – mówi pani Anna.

– Trudno jest mi wybrać jedną ulubioną bajkę i jednego bohatera. Chciałabym opowiedzieć Państwu o Plastusiu, który jest bohaterem książki Marii Kownackiej ,,Plastusiowy pamiętnik”. Do dziś mam tę książkę na półce. I, mimo że minęło już tyle lat, lubię ją otworzyć i przeczytać choć króciutki fragment. – wspomina z sentymentem Czytelniczka Ewelina.

- Rodzice i starsze rodzeństwo czytali mi do snu. Najmilej wspominam „Muminki” i „Harry'ego Pottera” – pisze studentka Wiktoria i jak dodaje: - Jednak lekturą, która szczególnie zapadła mi w pamięć, a przede wszystkim, dzięki której nauczyłam się płynnie czytać były "Dzieci z Bullerbyn".

 

Z kolei dla pana Wiesława z Kraśnika przygoda z czytaniem zaczęła się od „Świerszczyka”. Później były Baśnie Andersena i twórczość Marii Konopnickiej.

– Wymiana książek była dość kłopotliwa, gdyż musiałem je targać w tornistrze, a do szkoły mieliśmy ponad 4 km po drodze gruntowej. W śniegu, w deszczu, w błocie, w tumanach kurzu dumnie kroczyliśmy do naszej szkoły w Spławach. Pierwszą moją nagrodą książkową za frekwencję w 5 klasie była książka "Dzieci kapitana Granta" Juliusza Verne. Do dziś ją mam, akurat moja wnusia Maja czyta ją teraz. Specjalnie dokupiłem duże regały. Część książek mam też w piwnicy, a część oddałem do pobliskiej biblioteki – opowiada Wiesław.

A co kiedyś czytali dziennikarze naszej Redakcji?

Jedną z moich pierwszych fascynacji była „Podróż do wnętrza ziemi”. Później czytałem „Dywizjon 303” – przez tę książkę chciałem zostać pilotem. Gdy zapisali mnie do biblioteki szybko przeczytałem wszystkie książki dla dzieci – mówi redaktor naczelny Jerzy Kowalczyk.

- Mama czytała mi kolekcję Baśni w wydaniu Disneya. Z sentymentem wspominam te książki i trzymam je na strychu, aby w przyszłości przekazać swoim dzieciom. Z kolei „Harry Potter” był pierwszą książką, którą przeczytałam samodzielnie. Nie cierpiałam za to „Dzieci z Bullerbyn” – przyznaje dziennikarka Ismena.

 

"Ptaki czarownicy", wydanie z 1988 roku (fot. nadesłane)
"Ptaki czarownicy" (fot. nadesłane)
"Plastusiowy Pamiętnik" (fot. nadesłane)
"Plastusiowy pamiętnik", wydanie z 1987 roku (fot. nadesłane)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Przed weekendem bialscy kryminalni ustalili, że 37-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej posiada przy sobie znaczne ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na terenie miasta. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy.

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna